Hogy kinek szánom az alábbi szösszenetet? Nem az aktív kollégáimnak, mert ők tisztában vannak az alábbiakkal. Ha külsős tévedne erre az oldalra, legalább lesz némi fogalma a munkánkról, illetve megtudja majd, hogy itt sincs kolbászból a kerítés és a fenekünk sem tejfel:-).
Az európai közösség hajótulajdonosok szövetségének (ECSA) elnöke, az európai szállítmányozási dolgozók szövetségével (ETWF) karöltve egyik nyilatkozatában beszélt szervezetük azon szándékáról, ill. célkitűzéseiről, hogy hogyan lehetne fiatal Európaiakat olyan számban a tengerész hivatás irányába vonzani, mely hűen tükrözné az iparág jelenlegi igényeit.(ezt így mondják bürokratául)
A kérdés tehát - egyszerűbben fogalmazva -, hogyan vonzzuk a fiatal, képzett európaiakat a kereskedelmi tengerészet felé?
-OK, kezdjük azzal, hogy adunk nekik enni,.....napi 5-10 dollár értékben. (1100-2200 Ft).
-Fizessünk nekik egy fél doboz cigi árát minden egyes túlóráért, ill. vezessük be az általány túlórabért, így senki sem fog aggódni, hogy hogyan is költse el az így keresett „nagy halom”pénzt.
-Válasszuk aztán el őket hónapokra a családjuktól, barátaiktól.
-Követeljünk tőlük minimum BS diplomát és adjunk nekik ennek megfelelő elhelyezést, lakhatást. Korábbi, saját élmény, miszerint egy junior tiszt kabinja olyan 6,5 m2, melyben benne van a fürdőszoba is. (Egyes országok érvényben lévő rendelete alapján, állatkínzásnak számit, egy közepes méretű kutyát 15 m2-nél kisebb kennelben tartani.)
Naaaaaaaa gyerünk, csatlakozz a kereskedelmi flottához, jó ellátásért, lakhatásért. Nincsenek jelentkezők?
- No, ezek után hagyjuk őket dolgozni, úgy napi 12-14 órát, ill. alkalmanként egy kicsit többet is, hogy senki se érezze magát magányosnak, ill. ne legyen lehetősége unatkozni. Nyolc óra őrség, két óra adminisztrációs munka és további napi két óra, mondjuk karbantartásra. Végül is teljesen mindegy, hogy az első, második vagy éppen harmadik tisztről beszélünk, mivel mindegyikük elfoglalt jó 12 órát naponta, ha tengeren vannak. Kikötőben ez akár több is lehet, ha beleszámolod a manővereket, akár a 15-20 órát is elérheti. Természetesen ezt nem deklaráljuk írásban és nem is beszélünk róla, de így van és kész. Amikor ezek a fiúk hazamennek, elmesélhetik kis történeteiket, hogy milyen kalandokban volt részük a......fedélzeten.
Hahó......még mindig vannak fiatalok, akiket esetleg érdekelne ez a munka?
- Adjunk nekik lehetőséget, hogy a partra mehessenek. Az újabb kikötőknél nem ritka, hogy a legközelebbi város akár 100+ km-re van. Olyan kikötőkben pedig, ahol közelebb van a város az „ISPS Code” ad extra munkát, hogy még csak lehetőséged se legyen, ill. ne is gondolj a kimenetelre.
Ha annak lehetősége, hogy 300-400 métert lássanak, egzotikus országokból, tájakból, nem vonzza ezeket az átokházi fiatalokat, akkor mi?
- Beszéljünk a kalandokról.
Hosszú hónapokig, túszként fogva tartva kalózok által, míg a tárgyalások folynak a váltságdíj összegéről.
Megkínozatva, esetleg megöletve,.....vagy csak annak a lehetősége, hogy bármikor lelőhetnek. Micsoda pszicho-thriller?!
A tengerész fizetése átlagosan 25%-l magasabb a nyugat-európai átlagnál. Ha azonban a pénz-idő arányt nézzük, akkor arra az eredményre jutunk, hogy a fizetése kevesebb, mint egy gyorséttermi dolgozóé. A félévenkénti két hónap szabadság, jó ok lehetne, hogy az ember tengerésznek álljon, de az aktuális terhelés mellet a tengerész valójában egy hónappal többet dolgozik évente, mint a parti emberek.
Szóval..…miért is olyan bonyolult fiatal európaiakat a tengeri karrier felé vonzani? A túl nagy elvárások talán az okai,... vagy mert többet kell dolgozniuk,.....vagy esetleg a rosszabb fizetés……vagy mert a..... f@xom se tudja, kezét csókolom.....