'szovegdoboz'

Az alábbi irományokat szerzői jog védi. Olvasáson kívül minden egyéb felhasználása, csak a szerző vérrel írott engedélyével foganatosítható. A szerzői jog megsértőivel a következőképpen fogok eljárni: - különösen képzett, a végletekig vad, házi sertésekkel foglak felkutatni. (melyek oly könnyedén fognak megtalálni mint szarvasgombát, ha történetesen arra lettek volna kiképezve) - A disznók addig fogják harapdálni a bokád, térded, a szeméremtájaidat, míg meg nem adod magad. - Mikor is a megfelelő hatóság elé citállak, amely majd kivégeztet, elítéltet, majd bíróságra bocsájtja az ügyedet, így ebben a sorrendben.

Friss topikok

  • malay: @Satyika: Szia András, Tudod, csak akkor írok, ha van mondandóm. De persze előfordul, hogy lenne m... (2024.11.03. 12:44) A balatoni vitorlás - Toldy Árpád írása
  • malay: @Zoarden: 4 hónapozom. 4 lent, 4 itthon. Nekem ez vált be leginkább. Lent az első hónap gyorsan el... (2023.06.09. 15:10) Capt. Ghamal a jubaili révkalauz
  • malay: @Zoarden: A fene se tudja, hogy mitől, de megjavult. Nincs más lehetőség csak az INMARSAT egység, ... (2023.06.09. 15:06) Kommunikáció...
  • Make Valamit: Heh. Vannak indiai kollegák. Szokom még a hozzáállásukat meg azt a mókás bólogatásukat. (2023.05.30. 08:23) Elek...
  • Make Valamit: Ezt aláírom, csikókoromban mikor még foglalkoztam ilyenekkel, az IT problémák 90%-ra a megoldás a ... (2023.05.22. 11:51) Sign on II.

Linkblog

Útban hazafelé......

2012.04.17. 12:48 malay

Oaklandot magunk mögött hagyván gömbi főkörön hajózva indultunk vissza uticélunk Fuzhou felé.

Ne menjünk itt részletekbe, legyen elég annyi, hogy a gömbi főkör az egy olyan kör melynek a középpontja a Föld középpontja. Van otrtodrom, loxodrom és paralell hajózás is, de mivel ezek már nekem is a fekete mágia tárgykörébe tartoznak, ne is taglaljuk. Több oka is volt, amiért ezt a módot választottam, természetesen az egyik az időjárás volt. Az Aleuti szigetek alatt elég ratyi idők szoktak lenni, tanácsos tehát kicsit feljebb menni. Maga a Bering tenger sem a homokos, pálmafás partjairól híres, ám ha el is kapsz egy vihart, az csak átrobog feletted és nem keseríti meg az életedet akár napokra.

Step III.

 A másik ok pedig természetesen a pénz. Fölhajózva a Bering tengerre jó 2-300 mérföldet lehet spórolni, ami persze üzemanyag megtakarítással jár. Egyébként meg tényleg imádom az Arktikus vizeket. Mindig elgyönyörködöm a hófödte Aleuti szigetekben.

Egészen Japánig jónak tűnt a döntés, Hokkaidót viszont magunk mögött hagyva elkaptuk a vihart. 

Terveim szerint a Tsugaru szoroson hajóztunk volna be a Japán tengerre, de a meteorológia előrejelzés térképén már „vöröslött” a tenger 10-12 méteres hullámokat jósolván. Pozitív hős balra el…. Vettünk egy 90 fokos balkanyart és a Japán partok mellett hajózva folytattuk utunkat. A Tokyo-i  öbölhöz érve, már nyilvánvalóvá vált, hogy sorsát senki sem kerülheti el. 150-160 km/órás szélben hajóztunk 10-12 méteres hullámok hátán, 6-9 csomó közti sebességgel.

 Minden jó, ha a vége jó....néhány nap lötyögés után Japánt magunk mögött tudván, megérkeztünk Fuzhou-ba.

 

10 komment

Címkék: vihar tenger tengerész bering

A bejegyzés trackback címe:

https://tengeresz.blog.hu/api/trackback/id/tr244456640

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Zoarden 2012.04.19. 11:57:08

Annyi érdekes dolog lenne- csak nagyon tömör lett ez a bejegyzés... egy laikusban sok kérdés merül fel:

Oaklandből - ha nem titok - mennyire megpakolva jöttetek vissza?
A Bering tengeri útvonal helyett - saját hatáskörben - választhattál volna másikat is?
A főkörön kívül említett útvonal lehetőségek nekem ismerősek a geodéta múlt miatt. A kérdésem hogy nektek emlyeket okattaják ezek közül, illetve eszerint az általános gyakorlat csak a főkörön történő haladás?
Írhatnál róla részletesebben hogy mivel jár egy ekkora viharban történő hajózás!
Pl. ennel a méretű hajónál mennyivel másabb az ekkora hullámokkal való küzdelem (a kisebbekhez képest)? A nagyobb hajók hogy viselkednek 10-12m-es hullámoknál?
A fedélzeten kell-e iylenkor rendszeresen dolgozni? Hogy oldjátok meg?
stb stb ...:-)
most "csak" ennyi jutott eszembe...

malay 2012.04.19. 13:35:03

@Zoarden: ejha...egy kiváncsi laikus...:-) Természetesen az összes hajózási formát tanították és alkalmazzuk őket a helyzetnek megfelelően.Igen választhattam volna más útvonalat is, de ez tűnt a legjobbnak az alternatívák közül. "...nincs nagy hajó csak jó idő.." ezek is ugyan úgy tudnak mozogni mint a kistestvéreik, vagy még rosszabbul...,de az rengeteg dologtól függ....(stabilitás...szél, hullám irány, merülés...stb) Ezeknél a laposfenekű óriásoknál már számolni kell az ún. parametrikus rollázással....keress rá a neten...van egy-két jó magyarázat rá. 7700 konténerrel indultunk vissza, jó ha félig voltunk rakva....nem is megyünk vissza, nem éri meg. Dolgozni mindig kell, bár ilyen ratyi időben többnyire csak zárt térben. Én meg az elsőtisztem megyünk csak ki ilyenkor a fedélzetre a kötözőelemek ellenőrzés céljából. Ha lelazulnak, akkor eseteg kiküldjük a matrózokat....de ha nem muszáj, akkor inkább nem.

Zoarden 2012.04.19. 14:15:17

kezdettől fogva olvaslak, csak nem kommenteltem sokat...
A rollázásra rákeresek.
Hogy közlekedtek kint a fotón látható hullámok mellett/ellenére?

Zoarden 2012.04.19. 14:20:26

A végén elég csúnyának látszik a dolog laikus szemmel:
www.youtube.com/watch?v=ewqaRMGv2mE

Ha jól következtetetek akkor sebesség és irány megválasztásával/megtalálásával oldhatóak fel a problémás állapotok?

malay 2012.04.21. 06:06:09

@Zoarden: Bizony jól gondolod. Kétfajta megoldás van a parametric rolling kiküszübölésére:
1. növeled a sebességet
2. csinálsz egy 90 fokos fordulót
A második azonnali sikert hoz.

Zoarden 2012.04.21. 13:27:56

@malay:
Tehát irányt változtattatok... a vihar miatt.
Aztán a vihar a leírásod szerint így is elért benneteket. Az egyik kérdésem: A rollázás veszély miatt aztán az új irányhoz képest is több napig egy másik irányt kellett tartani folyamatosan vagy fordulókkal valamelyest kompenzálva lett?
A hullámzás és szélirány gondolom azért változott a napok alatt?

A hosszabb út miatt ilyenkor kell a bérlő vagy tulaj felé jelezni hogy ezmegezmiatt ennyivel és ennyivel több lett a fogyasztás, stb?

Zoarden 2012.04.21. 13:30:40

Mennyi a tapasztalati/illetve a jólinformáltsági faktor abban hogy merre mész?
Jelen esetben hogy a Bering tengeren jobb(gyorsabban áthalad a vihar) mint attól délre?

malay 2012.04.21. 20:59:44

@Zoarden: hat éven át másfél havonta csináltam egy csendes óceáni átkelést...ezt már gondolom lehet tapasztalatnak nevezni...

malay 2012.04.21. 21:00:32

@Zoarden: ennek inkább majd szentelek egy külön posztot....

Tanácstalan · http://shipengine.blog.hu/ 2012.04.29. 19:12:10

Kisebb hajón dolgozóként, 12 méteres hullám esetén, elmegyek a francos shelterbe.

A 9 méteres víz már kissé sok volt tavaly is, ezt többé nem csinálom. :)

Igaz, én meg tudnék fordulni a Fabiola bármely raktárában, votató nélkül. :D
süti beállítások módosítása